Price ?
35,000.00
| Others: | |
| Flow Rate | 8 LPM |
| Motor Phase | Single Phase |
| Motor Power | 3.7 kW (5 HP) |
| Mounting Type | Horizontal |
| Oil Type | Hydraulic Oil 68 |
| Power | 2 HP SINGALE PHASE |
| Power Source | Electric AC |
| Set Contains | Amplifier |
| Tank Capacity | 50 L |
| Working Pressure | 160 bar |
| Application | Lift |
| Brand | HYDRAULICS INDIA |
| Color | DUAL TONE |
| Country of Origin | Made in India |
Price ?
13,500.00
| Others: | |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Availability | In Stock |
| Capacity | 1 TO 2 TON |
| Color | BLACK |
| Country of Origin | Made in India |
| Design | Standard |
| Flow Capacity | 5 LPM |
| Flow Rates Lpm | 5 LPM |
| I Deal In | New Only |
| Max Pressure | 100 BAR |
| Motor Power | 0.5HP |
| Motor Speed | 1440 RPM |
| Phase | DC12V |
| Tank Size | 20 LTR |
| Usage/Application | Automobile |
| Voltage | 110V |
Price ₹
14,000.00
| DC Power Pack: | |
| Model | 12 Volt DC Hydraulic Power Pack |
| Material | Cast Iron |
| Others: | |
| Surface Finish | Paint Coated |
| Steel Tank | YES |
| Power Source | Electric |
| Motor Speed | 1440 RPM |
| Recommended Order Quantity | 1 Piece |
| Location | Pan India |
| I Deal In | New Only |
| Flow Capacity | 1.5 lpm |
| Voltage | 12 volt |
| Power | 120 Bar or Above as per requirement |
| Frequency | 50 Hz |
| Phase | Single Phase and 3 Phase |
| Tank Size | 500 X 300 X 300 |
| Motor Power | 120 Bar or Above as per requirement |
| Usage/Application | Industrial |
| Working Pressure | 200 kg/cm2 |
| Weight | 15 kg |
| Type | Hydraulic Power Pack |
| Thickness | 3MM |
| Design | Standard |
| Country of Origin | Made in India |
| Condition | New |
| Color | Orange & Black |
| Brand | Hydraulics India |
| Automation Grade | Automatic |
Price ₹
25,000.00
| DC Power Pack: | |
| Model | 24 Volt DC Hydraulic Power Pack |
| Material | Cast Iron |
| Others: | |
| Flow Capacity | 1.5 lpm |
| Voltage | 24 volt |
| Power | 120 Bar or Above as per requirement |
| Frequency | 50 Hz |
| Phase | Single Phase and 3 Phase |
| Tank Size | 500 X 300 X 300 |
| Motor Power | 120 Bar or Above as per requirement |
| Usage/Application | Industrial |
| Color | Orange & Black |
| Brand | Hydraulics India |
| Automation Grade | Automatic |
| Working Pressure | 200 kg/cm2 |
| Weight | 15 kg |
| Type | Hydraulic Power Pack |
| Thickness | 3MM |
| Surface Finish | Paint Coated |
| Steel Tank | YES |
| Power Source | Electric |
| Motor Speed | 1440 RPM |
| Recommended Order Quantity | 1 Piece |
| Location | Pan India |
| I Deal In | New Only |
| Design | Standard |
| Country of Origin | Made in India |
| Condition | New |
if you are interested, please fill the below details: