Price ?
15,000.00
| General: | |
| Material | Mild Steel |
| Availability | In Stock |
| Others: | |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Capacity | 10 TON |
| Color | BLACK |
| Country of Origin | Made in India |
| Design | Standard |
| Electric Motor | 2 HP WITH OUT MOTOR |
| Flow Rate | 8 LPM |
| I Deal In | New Only |
| Max Pressure | 180 BAR |
| Motor Power | 2 HP |
| Motor Speed | 1440 RPM |
| Oil Tank Capacity | 35 LTP WITH OUT OIL |
| Phase | 3PH |
| Power Source | Electric |
| Pump Type | GEAR PUMP |
| Steel Tank | YES |
| Suction Filter | 1/2 '' BSP |
| Tank Capacity | 50 |
| Tank Size | 500 X 300 X 300 |
| Thickness | 3MM |
| Usage/Application | Industrial |
| View in Hindi | ??????????? ?????????? ???? ??? |
| Voltage | 220V |
| Weight | WITH OUT MOTOR 30 KG |
| Working Pressure | 180 BAR |
Price ?
30,000.00
| General: | |
| Material | Mild Steel |
| Availability | In Stock |
| Others: | |
| Automation Grade | Fully-Automatic |
| Country of Origin | Made in India |
| Design | Customized |
| Electric Motor | 3 HP |
| Flow Rate | 7 LPM |
| I Deal In | New Only |
| Max Pressure | 250 BAR |
| Motor Phase | Three Phase |
| Motor Power | 3 HP |
| Motor Speed | 1440 |
| Oil Tank Capacity | 35 LTR |
| Power Source | Hydraulic |
| Pump Type | GEAR PUMP |
| Suction Filter | 1" |
| Tank Capacity | 50 L |
| Usage/Application | Industrial |
| View in Hindi | ?????????? ???? ??? ???? |
| Voltage | 220V |
| Weight | 100 KG |
| Working Pressure | 200 BAR |
Price ?
23,000.00
| General: | |
| Material | Mild Steel |
| Availability | In Stock |
| Others: | |
| Weight with Oil | NO |
| Working Pressure | 180 BAR |
| View in Hindi | ?????????? ???? ???, ??????????? ?? ??? |
| Voltage | 220V |
| Warranty | 1 YR |
| Weight | 20 |
| Pump Type | GEAR PUMP |
| Tank Capacity | 75 L |
| Tank Size | 300 X 300 X 500 |
| Usage/Application | Industrial |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Country of Origin | Made in India |
| Design | Standard |
| Electric Motor | 2 HP |
| Flow Rate | 6 LTR |
| I Deal In | New Only |
| Max Pressure | 180 BAR |
| Motor Phase | Single Phase |
| Motor Power | 5 HP |
| Motor Speed | 1440 RPM |
| Oil Tank Capacity | 35 LTR (WITH OUT OIL) |
| Phase | 3 |
| Power Source | Electric |
| Pressure Pump Capacity | 180 BAR |
Price ?
40,000.00
| General: | |
| Material | Mild Steel |
| Availability | In Stock |
| Others: | |
| Application | Press |
| Automation Grade | Fully-Automatic |
| Brand | Polyhydron |
| Country of Origin | Made in India |
| Design | Customized |
| Flow Rate | 16 LPM |
| I Deal In | New Only |
| Motor Phase | Three Phase |
| Motor Power | 5 HP |
| Mounting Type | Flange Mount |
| Power Source | Electric |
| Tank Capacity | 100 L |
| Usage/Application | Construction |
| View in Hindi | ??????? ?? ??? ?????????? ???? ??? |
| Voltage | 220V |
| Working Pressure | 180 bar |
Price ?
30,000.00
| General: | |
| Material | Mild Steel |
| Others: | |
| Application | Industrial |
| Automation Grade | Fully-Automatic |
| Brand | Polyhydron |
| Country of Origin | Made in India |
| Flow Rate | 8 LPM |
| Motor Phase | Single Phase |
| Motor Power | 3 HP |
| Mounting Type | Flange Mount |
| Oil Type | Hydraulic Oil 68 |
| Power Source | Electric |
| Tank Capacity | 50 L |
| Usage/Application | Industrial |
| Voltage | 220V |
| Working Pressure | 180 bar |
Price ?
40,000.00
| General: | |
| Material | Cast Iron |
| Availability | In Stock |
| Others: | |
| Automation Grade | Fully-Automatic |
| Brand | Polyhydron |
| Country of Origin | Made in India |
| Design | Standard |
| Flow Rate | 8 LPM |
| I Deal In | New Only |
| Motor Phase | Three Phase |
| Motor Power | 5 HP |
| Motor Speed | 1440 |
| Mounting Type | Vertical |
| Oil Tank Capacity | 35 LTR |
| Oil Type | Hydraulic Oil 68 |
| Power Source | Electric |
| Tank Capacity | 50 L |
| Usage/Application | Industrial |
| View in Hindi | ??????? ?? ??? ?????????? ???? ??? |
| Voltage | 220V |
| Working Pressure | 160 bar |
if you are interested, please fill the below details: