Price ?
2,00,000.00
| General details: | |
| Electric Motor | 10HP |
| Material | Mild Steel |
| Control Type | Non CNC |
| Usage/Application | Pet Bottle |
| Phase | Three Phase |
| Others: | |
| Automation Grade | Automatic |
| Availability | In Stock |
| Bail Size | 300X500 |
| Bail Weight | 1.5 TON |
| Bale Discharge | Front Eject |
| Bale Size | 1000x700 mm |
| Bale Weight | 120 kg |
| Capacity(T) | 80 Ton |
| Color | Blue |
| Country of Origin | Made in India |
| Cylinder Size | 180X100X1200 |
| Electric Motor Power | 15 HP |
| Fabricated | Yes |
| I Deal In | New Only |
| Material To Press | Plastic Scrap |
| Max Force or Load | 80 Ton |
| Press Capacity | 80 ton |
| Structure Type | Vertical |
| Working Type | Automatic |
Price ?
8,50,000.00
| General details: | |
| Material | Mild Steel |
| Control Type | PLC Control |
| Usage/Application | Industrial |
| Others: | |
| Automation Grade | Fully Automatic |
| Availability | In Stock |
| Capacity | 100 tons |
| Country of Origin | Made in India |
| Daylight Opening | 401–800 mm |
| Ejector Provided | Yes |
| Frame Construction | Welded Steel |
| Max Force Or Load | 100 Ton |
| Press Type | H Frame |
| Stroke Length | Above 800 mm |
| Suitable Process | Deep Drawing |
| Table Size | 801×801–1200×1200 |
| Voltage (V) | 440 |
Price ?
2,00,000.00
| General details: | |
| Material | Mild Steel |
| Voltage | 440 |
| Usage/Application | Industrial |
| Type of Press | VERTICAL PRESS MACHINE |
| Others: | |
| Automation Grade | Fully Automatic |
| Availability | In Stock |
| Capacity | 200 Ton |
| Color | BLACK |
| Country of Origin | Made in India |
| Voltage (V) | 440 |
if you are interested, please fill the below details: