Price ₹
30,000.00
| General Details: | |
| Model | Double Acting Hydraulic Cylinders |
| Acting Type | Double Acting |
| Capacity | 1000 Ton |
| Max Pressure | 700 Bar |
| Usage/Application | Industrial |
| Dimension/Size | 10 meters |
| Stroke | upto 10 meters |
| Type | Hydraulic Cylinder |
| Others: | |
| Surface Finishing | Galvanized |
| Available Speed Range | 1m / sec |
| Bore Up To | 350 Bar |
| Brand | Hydraulics India |
| Color | Black |
| Condition | New |
| Country of Origin | Made in India |
| Features | Simple Installation, Durability, Sturdy construction |
| Frequency | 50 Hz |
| I Deal In | New Only |
| Location | Pan India |
| Material | Mild Steel |
| Material | Cast Iron |
| Recommended Order Quantity | 1 Piece |
| Mounting Style | Front Flange |
| Power Source | Electric |
| Rod Diameter | 320mm |
| Structure Type | Cylinderical |
| Surface Finish | Paint Coated |
Price ₹
35,000.00
| General Details: | |
| Model | HYDRAULIC CYLINDER |
| Acting Type | Single Acting |
| Capacity | 800 ton/day |
| Max Pressure | 180 BAR |
| Usage/Application | Industrial |
| Dimension/Size | 70 x 40 x 300 MM |
| Voltage | 220 V |
| Stroke | 800 MM |
| Type | Hydraulic Cylinder |
| Others: | |
| Brand | Hydraulics India |
| Condition | New |
| Country of Origin | Made in India |
| Frequency | 50 Hz |
| I Deal In | New Only |
| Location | Pan India |
| Material | Mild Steel |
| Recommended Order Quantity | 1 Piece |
| Power Source | Electric |
| Structure Type | Cylinderical |
| Surface Finish | Paint Coated |
Price ₹
17,500.00
| General Details: | |
| Model | HYDRAULICS CYLINDER 100 X 80 X 800 MM |
| Acting Type | Single Acting |
| Capacity | 800 ton/day |
| Max Pressure | 180 BAR |
| Usage/Application | Industrial |
| Dimension/Size | 70 x 40 x 300 MM |
| Voltage | 220 V |
| Stroke | 800 |
| Others: | |
| Brand | Hydraulics India |
| Condition | New |
| Country of Origin | Made in India |
| Frequency | 50 Hz |
| I Deal In | New Only |
| Location | Pan India |
| Material | Mild Steel |
| Recommended Order Quantity | 1 Piece |
| Power Source | Electric |
| Structure Type | Cylinderical |
| Surface Finish | Paint Coated |
| Weight | 25 KG |
Price ₹
5,000.00
| General Details: | |
| Model | HYDRAULIC CYLINDER 70 x 40 x 300 MM |
| Acting Type | Single Acting |
| Capacity | 800 ton/day |
| Max Pressure | 180 BAR |
| Usage/Application | Industrial |
| Dimension/Size | 70 x 40 x 300 MM |
| Voltage | 220 V |
| Stroke | 800 MM |
| Others: | |
| Brand | Hydraulics India |
| Condition | New |
| Country of Origin | Made in India |
| Frequency | 50 Hz |
| I Deal In | New Only |
| Location | Pan India |
| Material | Mild Steel |
| Recommended Order Quantity | 1 Piece |
| Power Source | Electric |
| Structure Type | Cylinderical |
| Surface Finish | Paint Coated |
Price ₹
6,500.00
| General Details: | |
| Model | Hydraulic Cylinder |
| Acting Type | Single Acting |
| Capacity | 800 ton/day |
| Max Pressure | 180 BAR |
| Usage/Application | Industrial |
| Dimension/Size | 80 x 50 x 200 MM |
| Voltage | 220 V |
| Stroke | 800 MM |
| Others: | |
| Structure Type | Cylinderical |
| Surface Finish | Paint Coated |
| Brand | Hydraulics India |
| Condition | New |
| Country of Origin | Made in India |
| Frequency | 50 Hz |
| I Deal In | New Only |
| Location | Pan India |
| Material | Mild Steel |
| Recommended Order Quantity | 1 Piece |
| Power Source | Electric |
Price ?
11,500.00
| General Details: | |
| Usage/Application | Industrial |
| Voltage | 220 V |
| Others: | |
| Availability | In Stock |
| Bore Diameter | 40 mm |
| Country of Origin | Made in India |
| Cylinder Type | Single Acting |
| Frequency | 50 Hz |
| Material | Mild Steel |
| Output Capacity | 800 ton/day |
| Structure Type | Round |
Price ?
13,500.00
| General Details: | |
| Dimension/Size | 100 X 70 X 800 MM STOK |
| Acting Type | DOUBLE ACTING |
| Capacity | 20 TON |
| Max Pressure | 180 BAR |
| Stroke | 800 MM |
| Usage/Application | Industrial |
| Others: | |
| Availability | In Stock |
| Bore Diameter | 100 mm |
| Cylinder Type | Double Acting |
| Fuel Type | 68 NO OIL |
| Material | Iron |
| Mounting Type | FLANCH |
| Port Volume | 1/2'' |
| Warranty | 1YR |
| Working Pressure | 180 BAR |
Price ?
12,500.00
| General Details: | |
| Dimension/Size | 60 X 40 X 1000 MM STOK |
| Acting Type | SINGLE ACTINNG |
| Capacity | 5 TON |
| Max Pressure | 180 BAR |
| Stroke | 1000 MM |
| Usage/Application | Car Lifting |
| Others: | |
| Availability | In Stock |
| Bore Diameter | 60 mm |
| Cylinder Type | Single Acting |
| Material | Iron |
Price ?
11,500.00
| General Details: | |
| Usage/Application | Heavy Duty Vehicle Lifting |
| Others: | |
| Availability | In Stock |
| Bore Diameter | 30 mm |
| Country of Origin | Made in India |
| Cylinder Type | Double Acting |
| Material | Cast Iron |
| Output Capacity | 100 ton/day |
Price ?
5,000.00
| General Details: | |
| Stroke | 200 |
| Usage/Application | Industrial |
| Others: | |
| Availability | In Stock |
| Bore Diameter | 50 mm |
| Country of Origin | Made in India |
| Cylinder Type | Double Acting |
| Material | Iron |
| Output Capacity | 50 ton/day |
Price ?
8,000.00
| General Details: | |
| Usage/Application | Industrial |
| Voltage | 220 V |
| Others: | |
| Availability | In Stock |
| Bore Diameter | 32 mm |
| Country of Origin | Made in India |
| Cylinder Type | Single Acting |
| Frequancy | 50 Hz |
| Material | Iron |
| Output Capacity | 50 ton/day |
Price ?
5,000.00
| General Details: | |
| Usage/Application | Industrial |
| Others: | |
| Availability | In Stock |
| Country of Origin | Made in India |
| Material | Cast Iron |
Price ?
6,500.00
| General Details: | |
| Max Pressure | 100 bar |
| Others: | |
| Application | Agriculture |
| Automation Grade | Automatic |
| Availability | In Stock |
| Bore Size | 80 mm |
| Brand | HYDRAULICS INDIA |
| Capacity(T) | 10 Ton |
| Certification | 80 X 50 X 200 MM STOK |
| Country of Origin | Made in India |
| Cylinder Type | Welded |
| Material | Mild Steel |
| Mounting Type | Flange Mount |
| Operation Type | Double Acting |
| Paper Material | Paperboard |
| Paper Plate Size | ALL |
| Production Capacity | 1500 plate/hr |
| Seal Brand | Parker |
| Stroke Length | 300 mm |
Price ?
11,500.00
| General Details: | |
| Capacity | 10 TON |
| Max Pressure | 180 BAR |
| Stroke | 500 MM |
| Usage/Application | Industrial |
| Others: | |
| Availability | In Stock |
| Bore Diameter | 60 mm |
| Country of Origin | Made in India |
| Cylinder Type | Double Acting |
| Load | 10 TON |
| Material | Mild Steel |
| Max. Stroke | 800 |
| Mounting Style | I MOUNT |
| Output Capacity | 50 ton/day |
| Power | 180 BAR |
| Rod Diameter | 40 |
| Structure Type | Round |
| Weight | 25 KG |
Price ?
5,000.00
| General Details: | |
| Stroke | 300 MM |
| Usage/Application | Industrial |
| Others: | |
| Availability | In Stock |
| Bore Diameter | 63 mm |
| Country of Origin | Made in India |
| Cylinder Type | Double Acting |
| Material | Iron |
| Output Capacity | 50 ton/day |
Price ?
15,000.00
| General Details: | |
| Dimension/Size | 160X200X500 |
| Max Pressure | 180 BAR |
| Usage/Application | Industrial |
| Others: | |
| Availability | In Stock |
| Bore Diameter | 160 mm |
| Country of Origin | Made in India |
| Cylinder Type | Double Acting |
| Material | Iron |
| Maximum Stroke | 160 |
| Output Capacity | 100 ton/day |
| Tonnage Capacity | 10 Ton |
Price ?
7,800.00
| General Details: | |
| Max Pressure | 100 TON |
| Usage/Application | CONVEYOR |
| Others: | |
| Availability | In Stock |
| Bore Diameter | 40 mm |
| Color | GRAY |
| Country of Origin | Made in India |
| Material | CAST IRON |
| Maximum Stroke | 40MM |
Price ?
7,800.00
| General Details: | |
| Usage/Application | Industrial |
| Others: | |
| Availability | In Stock |
| Bore Diameter | 63 mm |
| Bore Size | 63 mm |
| Country of Origin | Made in India |
| Cushioning | Both End Cushion |
| Cylinder Type | Double Acting |
| Material | Cast Iron |
| Medium | Hydraulic Oil |
| Mounting Type | Clevis Mounted |
| Output Capacity | 100 ton/day |
| Pressure Rating | 210 bar |
| Rod Diameter | 40 mm |
| Rod End Type | Male Thread |
| Seal Material | Polyurethane |
| Stroke Length | 400 mm |
Price ₹
10,000.00
| General Details: | |
| Model | Hydraulic Cylinder |
| Acting Type | Single Acting |
| Capacity | 800 ton/day |
| Max Pressure | 180 BAR |
| Usage/Application | Industrial |
| Dimension/Size | 70 x 40 x 300 MM |
| Voltage | 220 V |
| Stroke | 800 MM |
| Type | Hydraulic Cylinder |
| Others: | |
| Brand | Hydraulics India |
| Condition | New |
| Country of Origin | Made in India |
| Frequency | 50 Hz |
| I Deal In | New Only |
| Location | Pan India |
| Material | Mild Steel |
| Recommended Order Quantity | 1 Piece |
| Power Source | Electric |
| Structure Type | Cylinderical |
| Surface Finish | Paint Coated |
Price ₹
6,000.00
| General Details: | |
| Model | Hydraulic Cylinderr |
| Acting Type | Single Acting |
| Capacity | 800 ton/day |
| Max Pressure | 180 BAR |
| Usage/Application | Industrial |
| Dimension/Size | Depends |
| Voltage | 220 V |
| Stroke | 150 MM |
| Type | Hydraulic Cylinder |
| Others: | |
| BORE | 63 MM |
| Brand | Hydraulics India |
| Condition | New |
| Country of Origin | Made in India |
| Frequency | 50 Hz |
| I Deal In | New Only |
| Location | Pan India |
| Material | Mild Steel |
| Recommended Order Quantity | 1 Piece |
| Power Source | Electric |
| ROD | 36 MM |
| Structure Type | Cylinderical |
| Surface Finish | Paint Coated |
if you are interested, please fill the below details: